لاوروف: سامانه موشکی آمریکا در ژاپن «تهدید مستقیم» علیه روسیه است

وزیر خارجه روسیه در دیدار با همتای ژاپنی خود به صراحت از استقرار سامانه‌های دفاع موشکی آمریکا در این کشور آسیایی انتقاد کرد.

به گزارش فارس، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در نشست با همتای ژاپنی خود به صراحت از تقویت نظامی آمریکا در ژاپن انتقاد کرد و گفت، مسکو سامانه‌های دفاع موشکی آمریکا مستقر در ژاپن را «تهدید مستقیم» برمی‌شمارد.

به نوشته وبگاه شبکه خبری «پرس تی وی» دیپلمات ارشد روسیه این سخنان را روز جمعه پس از دیدار با «تارو کونو» همتای ژاپنی خود در مسکو بیان کرد.

لاوروف اظهار داشت: «ما به اقدام‌های خاص واشنگتن از جمله استقرار سامانه دفاع موشکی در ژاپن، تقویت حضور نظامی در منطقه و فعالیت در حوزه کنترل تسلیحاتی که البته این زمینه درحال از بین بردن همه توافق‌هاست، توجه داریم و چنین اقدام‌هایی را تهدید علیه کشور خود تلقی می‌کنیم.»

روسیه قبلا اعلام کرده بود که این سامانه‌های دفاع موشکی می‌توانند به عنوان سلاح‌های هجومی علیه روسیه عمل کرده و علیه اهدافی در خاک این کشور موشک‌های اتمی شلیک کنند.

مسکو همچنین نگران این مسئله است که واشنگتن از رادارهای قدرتمند این سامانه‌ها برای جمع آوری اطلاعات از روسیه استفاده ‌کند.

این نشست سطح بالا درحالی برگزار شد که روابط دوجانبه روسیه و ژاپن با چالش‌های متعددی از جمله اختلاف‌های عمده در مورد امضای یک معاهده صلح رسمی پس از پایان جنگ جهانی دوم روبرو است. مسکو و توکیو پس از جنگ جهانی دوم هرگز یک معاهده صلح رسمی را امضا نکرده‌اند و دو کشور بابت جزایر «کوریل» باهم اختلاف دارند.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن سال گذشته با مذاکرات مجدد درباره یک توافقنامه صلح براساس بیانیه بین دو کشور در سال 1995 میلادی توافق کردند.

منبع : بیتوته